Jul
08
2012

Procházka Krkonoše 2012

Den 1 – Cesta vlakem tam

Ráno vyrážíme vlakem z Prahy hlavního nádraží směrem na Trutnov, kde přestupujeme do správného vagónu neb ten náš jede pouze do Trutnova. V Tanvaldu měníme vlak úplně a přesedáme na lokálku z Tanvaldu do Harrachova. Bohužel známá zubačka do Harrachova už byla nahrazena moderní vlakovou soupravou. Do Harrachova přijíždíme dle jízdního řádu lehce před jedenáctou hodinou.

Trasa vlakem Praha – Harrachov:
[width=580;height=400;scrollwheelzoom=disabled]

Den 1 – Harrachov – Vosecká bouda

V Harrachově se zastavujeme na oběd v místním pivovaru Novosad na oběd. Po krátké diskusi nad přítomností čočkové polévky v denním menu obědváme a po nezbytné kávičce vyrážíme na cestu. Po krátké zastávce v informačním centru, kde kupujeme první z mnoha turistických známek, jdeme přes Mumlavské vodopády a Krakonošovu snídani na Voseckou boudu

Mumlavské vodopády:
http://www.flickr.com/photos/jankosatko/7530307482

Krakonošova snídaně:
http://www.flickr.com/photos/jankosatko/7530313320

Trasa pochodu Harrachov – Vosecká bouda
[width=580;height=400;scrollwheelzoom=disabled;maptype=G_HYBRID_TYPE]

Den 2 – Vosecká bouda – Luční bouda

Trasa pochodu Vosecká bouda – Luční bouda
[width=580;height=400;scrollwheelzoom=disabled;maptype=G_HYBRID_TYPE]
[width=580;height=400;scrollwheelzoom=disabled;maptype=G_HYBRID_TYPE]
[width=580;height=400;scrollwheelzoom=disabled;maptype=G_HYBRID_TYPE]
[width=580;height=400;scrollwheelzoom=disabled]


Návod podle kterého jsme se řídili:
5. 7. 2012

Odjezd z Prahy směr Harrachov, výstup na Voseckou boudu (cca 10–12 km):

Možnosti odjezdu z Prahy:
Doporučená varianta: Vlakem 7,25 z Hlavního nádraží, přestup v Tanvaldu na motoráček do Harrachova, kde jste v 10,48.
Pokud se vám nechce tak brzo vstávat, můžete jet později autobusem z Černého mostu, těch jede několik, přímý v 9,45 a 12,32 jste v Harrachově.
V Harrachově doporučuji poobědvat, například v pivovaru Novosad – pokud půjdete od vlakového nádraží, půjdete okolo, z autobusáku byste se museli vracet, tak při autobusové variantě můžete zvolit jakoukoliv jinou hospodu, je jich tam spousta.

http://www.pivovarharrachov.cz/

A pak už se vydáte po modré značce směrem k Mumlavským vodopádům a poté na Voseckou boudu (1260 m). Je to tak 10 kilometrů, což se může zdát málo, ale skoro pořád do kopce.

http://voseckabouda.wz.cz/

Na Vosecké boudě nečekejte žádný luxus, toalety jsou společné, ale hospoda velice příjemná, chalupa jak ze starých časů a hlavně, v deset večer bez milosti vypnou elektřinu! Mají tam jen agregát a vám nezbude nic jiného, než jít do postýlky – druhý den vás totiž čeká nejdelší túra z celého dne, tak se na to musíte pořádně vyspat. 
Ubytování na Vosecké boudě si určitě zamluvte dopředu, není moc velká a jít na blind by se nemuselo vyplatit. Navíc v 5 večer zavírají a pak už obsluhují pouze ubytované hosty!!

6. 7. 2012

Vosecká bouda – Luční bouda (cca 19 km)

Hned po ránu vyběhnete po žluté značce na hřeben, vlevo minete Tvarožník (1 320 m) a dáte se doprava po červené značce (cesta česko-polského přátelství) k vrcholu Sokolník (1 364 m) a dále k východu ke skalnatému Labskému štítu (neboli Violík – 1 472 m) a kolem polské chaty poměrně atypického tvaru k vrcholu Vysoké Kolo (1 506 m). Po levé ruce se můžete pokochat pohledy do hlubokých skalních ledovcových kotlů na polské straně Krkonoš.

Za kamenitým vrcholem Vysokého Kola s porosty kosodřeviny se dostanete k vrcholu Smielec (1 424 m). Kolem pomníku L. Kalmana (Richard Kalman byl novinář, ředitel ČTK. Tragicky zahynul v roce 1929 v Krkonoších, kde jej v blízkosti státní hranice s Polskem zastihla sněhová bouře) se dostanete na Mužské kameny (1 416 m), nádherný skalnatý vrchol s množstvím velkých skalních bloků, které poskytují fantastické rozhledy. Přes mělké sedlo se dostanete na další nádherný vrchol, který by téměř jako z oka vypadl Mužským kamenům – Dívčí kameny (1 414 m).
Další cesta vede po dlážděném chodníku nad Petrovou boudou (ta tam bohužel už není, protože asi před dvěma lety úplně shořela. Zlé jazyky říkají, že to nebylo náhodou – patří totiž panu Kolářovi ze společnosti Unicorn, který tam chtěl postavit něco menšího a to mu nikdo nedovolil. Tak to nějak záhadně shořelo, prý se potulovali bezdomovci a zapálili to – to zní velmi pravděpodobně, že?).
Po asfaltové silnice půjdete pořád z kopce až na Špindlerovku. Sem se dá dojet autem, a podle toho to tu taky vypadá, obvykle jsou tu davy turistů. Špindlerovka je dost luxusní hotel, můžete se tu najíst, ale ceny nejsou lidové. Jinou možnost ale koneckonců stejně nemáte, pokud byste si nechtěli zacházet do Špindlu, a na to stejně nemáte čas, ještě před sebou máte kus cesty!! Takže buď svačinu s sebou, nebo Špindlerovka.
Po obědě se vydáte dál opět po červené. Půjdete přes severní úbočí vrcholu Malý Šišák (1 440 m) a přes mohutný a kosodřevinou porostlý vrchol Smogornia (1 490 m) na polské straně na skalnatou kótu Slonecznik (Sluneční kameny). Odtud je krásná vyhlídka na polskou stranu do hlubokého skalnatého kotle, na jehož dně se třpytí modravá hladina Wielkeho Stawu (1 225 m) s hloubkou 24 metrů. Pokračujte na rozcestí s turistickým přístřeškem a dále ke kotli s Malym Stawem (1 163 m) s hloubkou asi sedm metrů, v jehož okolí se nachází několik turistických chat, například krásná chata (schronisko) Samotnia. To už se naštěstí blížíte k cíli dnešní trasy, proto dávejte dobrý pozor, ať neminete rozcestí se žlutou značkou! A po žluté už dojdete přímo na Luční boudu.

Luční bouda je úžasná! Mají tam skvělou hospodu, výborně vaří, báječné borůvkové koláče, knedlíky a po ránu domácí rohlíky z vlastní pekárny. Tady asi nebude problém sehnat ubytování, ale pro jistotu si ho tam taky zarezervujte – ubytování nabízejí v několika kategoriích, od společné ubytovny po hotelové pokoje s příslušenstvím na pokoji.

http://www.lucnibouda.cz/

Luční bouda se nachází na jednom z nejvzácnějších míst Krkonošského národního parku, na plošině pod Luční horou, s výhledem na nejvyšší českou horu Sněžku – ale tam se vydáte až zase zítra.

7. 7. 2012

Luční bouda – Sněžka – horská bouda Jelenka (Pomezní boudy)

Ráno se musíte pořádně nasnídat, čeká vás vrchol cesty – výstup na nejvyšší horu České republiky!
Z Luční boudy se vydáte po modré značce směrem k bývalé Obří boudě. Dostanete se do těsné blízkosti Slezské boudy, která je důležitou křižovatkou turistických cest, připojují se sem značky jak z polské strany, tak z české strany od Luční boudy či z Obřího dolu. (1)
Po širokém dlážděném chodníku se spolu s davy českých a polských turistů vydejte vzhůru na Sněžku, jejíž silueta pravidelného trojbokého jehlanu je skutečně nezaměnitelná. První zaznamenaný výstup na její vrchol se uskutečnil již ve 13. století, první teda zcela jistě už nebudete!
Vrchol Sněžky je poměrně rozlehlý. Nejstarší stavbu najdete na polské (slezské) straně vrcholu. Je to 14 metrů vysoká kaple sv. Vavřince. V roce 1850 vznikla Polská (dříve Slezská) bouda. O sedm let později vyhořela, ale byla obnovena a sloužila až do roku 1976, kdy byl dán do užívání současný horský hotel. Ten je momentálně v dost dezolátním stavu.
Na české straně Sněžky stála ještě nedávno zchátralá budova České boudy z roku 1868, na jejím místě byla v letech 2005-2006 postavena nová Česká poštovna. Je to nejvyšší místo v ČR, kde je možné získat poštovní razítko. Stavba sama o sobě je dost kontroverzní, podle mě se sem vůbec nehodí a hlavně je velmi nepraktická do místních povětrnostních podmínek. Další stavbou je horní stanice sedačkové lanovky z Pece pod Sněžkou. Horní úsek lanovky je ale letos mimo provoz, jezdí jen spodní část na Růžovou horu.
(2) Na Sněžce se můžete občerstvit buď v Polské boudě, kde je samoobslužná restaurace a velký výběr polských specialit, které ale ne každému chutnají. Platit můžete i korunách nebo Eurech, kurs je ale polský, tudíž dost nevýhodný. Takže zbývá bufet na Poštovně nebo v horní stanici lanovky, případně opět ta svačinka s sebou.
Až se pořádně pokocháte výhledy na všechny strany, vydáte se na cestu k cíli dnešního výletu. Máte dvě možnosti, podle toho, jak jste unavení. Buď se můžete vydat nejkratší cestou po červené na Jelenku, nebo nejprve sejdete po žluté na Růžovou horu a poté na Jelenku po zelené.
A pokud by se vám obě trasy zdály krátké, můžete jít celou trasu ještě úplně jinudy. Vraťte se do bodu (1), ale namísto přímého výstupu na Sněžku sejděte dolů Obřím dolem k dolní stanici lanovky – je to krásná cesta údolím, kolem vodopádů, ale dost náročný sestup. Pak můžete vyjet nahoru lanovkou, ale vyveze vás to jen na Růžovou horu a zbytek budete muset dojít po svých. Dál navazuje bod (2).
Ani na Jelence nečekejte žádný luxus, ale zato nádherný výhled, minimum turistů, typickou krkonošskou stravu, mírné ceny a milý personál. Pokojíčky jsou malé, příslušenství společné, ale velice čisté. Ubytování si určitě musíte zadat dopředu. Kdyby se vám tu ubytování nelíbilo, nebo jste chtěli něco lepšího, tak sejděte po žluté až do Horní Malé Úpy, neboli na Pomezní boudy. Tam je nabídka ubytování široká a určitě si vyberete v mnoha kategoriích.

http://jelenka.eu/

8. 7. 2012
horská bouda Jelenka (Pomezní boudy) – Horní Maršov – Praha
Pokud jste spali na Jelence, vydáte se ráno po žluté na Pomezní boudy, a odtud si už můžete vybrat z několika cest, které vedou směrem do Horního Maršova. Můžete jít například po červené do Dolní Malé Úpy (cesta bratří Čapků), poté na Cestník, odtud po žluté na Horní Lysečiny a dále po modré na Dolní Lysečiny a do Horního Maršova. Odtud už jezdí autobusy přímo do Prahy na Černý most, některé jsou přímé, některé s přestupy ve Vrchlabí nebo ve Svobodě nad Úpou. Hospody jsou v Dolní malé Úpě nebo v Horním Maršově.
Nemám ale ponětí, jak jsou ty autobusy plné, možná je lepší si raději koupit lístek dopředu – na ty příme to určitě jde. Pak si ale cestu musíte naplánovat tak, abyste ho stihli!

http://www.treking.cz/regiony/krkonose-mapa.htm


Comments are closed.